تبلیغات

 کنجد گياهي است يک ساله با ارتفاع حدود يک متر که قسمت انتهايي ساقه آن پوشيده از کرک است.

برگهاي آن بيضي، باريک و نوک تيز است.

گلهاي آن به رنگ سفيد يا قرمز، به طور تک تک در کناره برگهاي قسمت انتهايي ساقه ظاهر مي شوند.

خواص كنجد

 کنجد گياهي است يک ساله با ارتفاع حدود يک متر که قسمت انتهايي ساقه آن پوشيده از کرک است.

برگهاي آن بيضي، باريک و نوک تيز است.

گلهاي آن به رنگ سفيد يا قرمز، به طور تک تک در کناره برگهاي قسمت انتهايي ساقه ظاهر مي شوند.

 تاريخچه مصرف کنجد:

متجاوز از پنج هزار سال است که انسان به خواص معجزه آساي کنجد پي برده است.

پهلوانان قديم آن را براي زياد کردن زور مي خوردند و امروز هم در بين قهرمانان ترکيه قابل توجه است و داراي ارزش زيادي  است.

هنديها بيش از ساير اقوام براي اين گياه خاصيت و اثرات معجزه آسا قايلند و آن را زيادکننده قدرت و عامل طول عمر مي شناسند و روي اين اصل آن را در تشريفات مذهبي زياد مي خورند

همانطور که ما ايرانيان خرما و انجير خيرات مي کنيم آنها کنجد و شيرينهايي که با کنجد درست کرده اند خيرات مي کنند. 

بدون ترديد علت طول عمر در بين مرتاضين و بعضي از دهاتيهاي هندي خوردن کنجد است.

خوردن اين گياه از قديم در ايران معمول بوده است، نانوايان مغز آن را روي نان مي پاشيدند و آن کاري است که الان هم بايد معمول شود.

حلواسازان آن را به کار مي بردند که متاسفانه امروز ترک شده است.

روغن کنجد دير فاسد مي شود و سابقا خوردن آن بسيار معمول بوده و هنوز هم معمول است.

شير کوبيده آن و گياههاي ديگر را جهت رفع سوزش معده مفيد مي دانستند و معتقد بودند ترشي معده را کم مي کند و سودا را از بين مي برد.

آب برگ کنجد براي تقويت مو و بلند شدن آن تاثير نيکوي دارد و براي اين کار بايستي آب آن را با کوبيدن يا فشار گرفت و به سر ماليد.

ميوه اين گياه به صورت کپسول و محتوي دانه هاي کوچک و مسطح و بيضوي است که دانه کنجد ناميده مي شود و قسمت مورد استفاده اين گياه است.

وطن اصلي کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است.

در حال حاضر چين بزرگترين توليدکننده کنجد در دنيا است.

هندوستان و حبشه از نظر توليد، بعد از چين قرار دارند.

در ايران نيز مقداري کنجد توليد مي شود که بيشتر آن به مصرف تهيه روغن و حلوا ارده مي رسد.

ترکيبات شيميايي
کنجد داراي پروتئين، ويتامينهاي F1، E، D، B و لسيتين (LECITHIN) است.

مقدار روغن آن در حدود 50 درصد است.

روغن کنجد حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده مانند لينولئيک اسيد، اولئيک اسيد و مقداري اسيدهاي چرب اشباع شده مانند اسيد پالمتيک و آراشيديک اسيد است.

روغن کنجد يکي از روغنهاي اشباع نشده و مفيد براي بدن است که در آمريکاي شمالي و کانادا به مقدار زياد مصرف مي شود، زيرا اين روغن نه تنها کلسترول خون  را افزايش نمي دهد، بلکه آن را کاهش نيز مي دهد.

براي تهيه روغن کنجد معمولا دانه ها را مي شويند تا رنگ روي آن از بين برود.

سپس دانه ها را آسياب کرده و در آب مي ريزند تا پوست آنها روي آب بيايد. بعد از گرفتن پوست، دانه ها را خشک کرده و در آب جوش مي ريزند و خمير مي کنند.

اين خمير را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود.

اين روغن را روغن سرد مي نامند و از تفاله باقيمانده تحت اثر فشار و گرما روغني بدست مي آيد که به نام روغن گرم معروف است که البته ارزش غذايي روغن سرد را ندارد.

تفاله باقيمانده از اين مرحله را معمولا براي علوفه دامها به کار مي برند.

بخصوص اين تفاله ازنظر داشتن مواد پروتئيني، غذاي خوبي براي گاوهاي شيرده است.

اگر مي خواهيد از روغن کنجد استفاده کنيد دقت کنيد که روغن سرد باشد که به نام ”FIRST COLD PRESSED” معروف است، زيرا در اثر حرارت دادن، روغن کنجد خواص خود را از دست مي دهند.

خواص مفيد کنجد براي سلامتي بدن

ازنظر طب قديم ايران، کنجد گرم است.

کنجد بسيار مغذي است و در اکثر کشورهاي فقير به عنوان جانشين گوشت بکار مي رود.

خواص مفيد کنجد به شرح زير است:

1- براي چاق شدن و تقويت نيروي جنسي موثر است.

2- براي رفع قولنج کنجد را آسياب کرده و با سرکه مخلوط کنيد و به مقدار نصف وزن کنجد، مغز بادام  پوست کنده را به آن اضافه کنيد.

سپس آنها را پودر کنيد و هر روز به مقدار يک قاشق سوپ خوري از آن بخوريد.

3- کنجد گرفتگي صدا را از بين مي برد.

4- نرم کننده معده و روده است.

5- کره کنجد که در کانادا بنام تاهيتي معروف است و شبيه ارده است، غذاي خوبي براي رشد بچه هاست.

6- برگ کنجد را اگر به سر بماليد، باعث رشد و سياهي موي سر مي شود.

7- ارده نرم کننده معده و روده هاست.

8- کنجد فشار خون بالا را کاهش مي دهد.

9- کنجد ضد رماتيسم است.

10- براي رفع ناراحتي کيسه صفرا مفيد است.

11- دم کرده برگ کنجد، اسهال خوني را برطرف مي کند.

12- روغن کنجد براي رفع تنگي نفس، سرفه خشک  و زخم ريه مفيد است.

13- روغن کنجد سوزش ادرار را رفع مي کند.

14- از روغن کنجد به جاي روغن زيتون در سالاد استفاده کنيد.

15- کنجد با تمام فوايدي که دارد براي معده ضعيف مناسب نيست، زيرا هضم آن سنگين است.

اين گونه اشخاص بايد آن را با عسل و سرکه بخورند.

 

ويتامين F  چيست؟
ويتامين F يک اسيد چرب ضروري است که باعث تشکيل لايه هايي در پوست مي شود که از سلولهاي پوستي محافظت و از خشکي و خرابي پوست جلوگيري مي کند.

همچنين باعث انتقال ساير ويتامينها در پوست مي شود.

 

کنجد، تقويت کننده مو

هرچند نانواييها امروزه با پاشيدن چند دانه کنجد مشتريان خود را با عنوان نان کنجدي فريب مي دهند، اما اگر خوردن کنجد را در برنامه غذايي خود قرار دهيد، موهايي پرپشت و مقاوم خواهيد داشت.

متخصصان تغذيه مي گويند روغن کنجد علاوه بر تقويت موها، براي رفع تنگي نفس، سرفه خشک و زخم ريه هم مفيد است. همچنين سوزش ادرار را برطرف مي کند.

دمکرده برگ کنجد هم اسهال خوني را درمان مي کند و خوردن اين دانه گياهي براي رماتيسم، فشار خون بالا و ناراحتي کيسه صفرا مفيد است.

در طب سنتي براي رفع قولنج، کنجد را آسياب و با سرکه مخلوط مي کردند و با افزودن مغز بادام پوست کنده هر روز به مقدار يک قاشق سوپ خوري ميل مي کردند.

ارده کنجد به همراه خرما غذايي مقوي براي رشد کودکان و همچنين کارگران يدي است. اين دانه هاي ريز سفيد و سياه، قواي جنسي را تقويت مي کند و نرم کننده معده و رودههاست.

خوردن يک قاشق غذاخوري کنجد موجب تامين بخشي از نياز کلسيم خانمها شده و اگر آنها عادت به بلند کردن ناخنهايشان داشته باشند با مصرف کنجد ناخنهايشان محکمتر شده و ترک و شکنندگي بر روي اين عضو که جزيي از زيبايي انگشتان است ديده نمي شود.

به علاوه مصرف دو قاشق غذاخوري آن رساندن پنج ميليگرم روي را به بدن بخصوص پوست و مو و ناخنها آسان مي کند.

شايد بدانيد که کمبود روي چه اثراتي بر زيبايي دارد آکنه را کمتر مي کند و از نازک شدن موها جلوگيري مي کند و مانع ريزش موها بخصوص در خانمها مي شود.

در ضمن به دليل توام شدن اين ماده مغذي با ويتامين E اين اثرات صد چندان شده و مي توان از خواص ضدچروک و سفيدکنندگي (ضدلک) اين ويتامين استفاده کرد.

حتما مي دانيد که کنجد چربي بسياري دارد اما اين چربي از نوع گياهي و چند باندي است.

اين روغن داراي اسيدهاي چرب ضروري است که در ساختمان پوست به عنوان يک جز اصلي محسوب مي شوند.

در صورتي که کمبودي از اين مواد مغذي ايجاد نشود پوست کاملا يکنواخت و نرم و لطيف به نظر مي رسد 

جالب است بدانيد که وجود همين چربيهاست که اگر با يک منبع پروتئيني دريافت شود (کنجد به همراه چربي پروتئين قابل توجهي دارد) به ترميم موهاي آسيب ديده پرداخته و از خشکي بيش از حد اين عضو نيز جلوگيري ميکند و موجب راحتي افرادي مي شود که سالهاست از خشکي مو رنج برده و همواره از شانه زدن و رنگ کردن موهاي خشکشان مي هراسند.

امروزه از روغن کنجد بخصوص کنجد سياه در تهيه انواع فراودههاي آرايشي و بهداشتي خصوصا محصولاتي که براي رفع انواع خشکيها تجويز مي شوند استفاده مي شود.

معمولا در ترکيب انواع کرمها و ماسکها و شامپوهاي ترميمي از اين روغن استفاده شده تا خاصيت درماني آنها چند برابر شود.

هميشه به خاطر داشته باشيد که در تکرار هر توصيه و عادتي زياده روي نکنيد حتي اگر اين توصيه از سوي متخصصان مهم تلقي شود.

نکاتي جالب از کنجد:

مخلوط کردن برگ کنجد با حنا جهت مشکي کردن مو نيز نتايج نيکو دارد و نيز جوشانده برگ آن براي دراز شدن و مشکي شدن مو نافع است.

روغن کنجد براي جلاي مو بسيار مفيد و بهترين روغنهاست. روستايياني که  هنوز روغن کنجد مي خورند عمر زيادتري مي کنند و تا 80 سالگي تقريبا جوان هستند. براي اولين بار چند دانشمند فرانسوي در ترکيه به خواص معجزه آساي اين گياه پي برده و مصرف آن را در اروپا معمول کردند و امروز غذاهاي اختصاصي از آن مي سازند و مي فروشند و اکنون ترکيبي از آن به نام تامينا معروف است ودر فرانسه معمول است. تامينا لغتي است ترکي به معني کنجد و ترکيبي از آن است.

يک دانشمند آمريکايي که درهند به خواص معجزه آساي اين گياه پي برده بود يک سلسله امتحانات علمي را درباره آن شروع کرد و به اين موضوع پي برد که اين گياه داراي مواد سفيده اي و چربي است و از همه مهمتر اينکه مواد سفيده اي اين گياه به طور خام نيز قابل هضم است و داراي پانزده نوع مواد سفيده اي است و براي کساني که نمي خواهند گوشت بخورند خوردن آن تقريبا واجب است و مي توان آن را گوشت گياهي ناميد. لسيتين اين گياه حتي از باقلاي هندي بيشتر است.

لسيتين چربي فسفر داري است که وجود آن براي نسوج و اعصاب نهايت لزوم را دارد و مغز و غدد انسان احتياج زيادي به آن دارد. تقويت قوه حافظه بشر احتياج زيادي به اين ماده دارد و بخشي از مغز از لسيتين ساخته شده است و مغز انسان بيش از ساير حيوانات ازاين ماده دارد و سر موفقيت بشر و پيشرفت آن در عالم تمدن مرهون همين لسيتين است که در گوشت و زرده تخم مرغ و گياههايي مانند: باقلاي چيني، ماش، قره ماش، خرفه و کنجد وجود دارد.

در امتحانات تشريحي ثابت شده که بيماران فکري در اعصابشان مقدار لسيتين پايين آمده است و در نتيجه خوردن اکسير لسيتين يه سرعت معالجه مي شوند، کليميها کنجد زياد مي خورند و زياد زيرک هستند. کنجد معدن مواد معدني قابل جذب است و داراي منيزيم، کلسيم، آهن، سيليس، آلومينيوم، کورم، مس، نيکل، سديم و چندين فلز و شبه فلز ديگر است. اثر کنجد بيشتر در اثر داشتن ويتامينهاي زياد آنست مخصوصا ويتامينهاي ب و ويتامينهاي ف که فراوان دارد.

برتر از همه داروها
غذايي که بر هر دارويي ترجيح دارد کنجد است که تقريبا بيشتر مواد مورد ساختمان بدن را داراست. لذا يک غذاي قيمتي و پر ارزش براي انسان متمدن است. داراي خواص گوشت است ولي ضرر آن را ندارد.

قوت، جواني، تعادل زندگاني و صحت را به انسان مي بخشد. طعم گواراي آن مورد توجه شکم پرستان است و به خوبي آساني براي انسان در هر سني که باشد قابل هضم است. کنجد براي زن، مرد، بزرگ و کوچک براي ادامه حيات و طول عمر مفيد است، اثر آن در تعويض سلولهاي کهنه بدن بسيار سريع است و در تسهيل تفکر عمل آن قابل تحسين است و در رفع آلامي مانند: سرطان، سل، کم خوني بي نظير است. در زندگاني جديد که فکر بشر بيش از ساير اعضاي بدن او به کار مي رود کنجد از نان واجبتر است.

خلاصه کنجد غذاي کساني است که مي خواهند عمر زياد توام با سلامتي داشته باشند، بهترين وسيله راحتي و بيمه کننده جواني شما کنجد است.

 

خواص سويا

آجيل سويا اخيرا وارد بازار شده و در زمره تنقلات شمرده مي شود. اين آجيل سرشار از پروتئين است که به ...

READ_MORE

خواص سنجد

 سنجد ميوه درختي است از خانواده ي سنجديان که در آب و هواي معتدل مي‌ رويد. برگ ‌هاي باريک و ...

READ_MORE

خواص انجير خشك

انجیر میوه‌ای است که هر دو حالت خشک و تازه آن مفید و مغذی است. با اين وجود انجیر خشک در تمام طول ...

READ_MORE

خواص تخمه جاباني

در 100 گرم تخمه هندوانه 590 کالری انرژی و در 10 عدد آن، 5 کالری انرژی نهفته است. ترکیبات موجود در ...

READ_MORE

خواص ماكادميا

ماکادمیا، یکی از لذیذترین مغزهای خوراکی جهان است که در آب وهوای استوایی مانند استرالیا، برزیل، ...

READ_MORE

خواص توت خشك

توت پرخاصيت و پركالري است.داراي آنتي اكسيدان، فيبر، انواع ويتامين، تانن، املاح معدني، پكتين و سقز ...

READ_MORE

خواص تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان از جمله مغزهاي چربي است كه نه‌ تنها به عنوان آجيل و تنقلات، بلكه در غذاها و به ...

READ_MORE

خواص تخمه كدو

وقتي کدو تنبل مي‏ خوريد، تخمه هاي آن را دور نريزيد. اين تخمه‏ ها علاوه بر مزه‏ ي خوبي که دارند، ...

READ_MORE

خواص بادام زميني

بادام زميني يك دانه روغني مثل بادام يا گردو نيست، بلكه جزو گروه حبوبات مثل عدس و لوبيا قرمز است. ...

READ_MORE

خواص كنجد

 کنجد گياهي است يک ساله با ارتفاع حدود يک متر که قسمت انتهايي ساقه آن پوشيده از کرک است. ...

READ_MORE

خواص نخود

نخود گياهي است يكساله و از خانواده حبوبات كه بلندي بوته آن به حدود 30 سانتيمتر مي رسد . ساقه اين ...

READ_MORE

خواص فندق

مغز فندق، حدود 60 درصد روغن دارد که به رنگ زرد روشن بوده و داراي طعمي ملايم و بوي مطبوعي است . اين ...

READ_MORE

خواص گردو

گردو درخت زيبايي است كه ارتفاع آن ميتواندبه 20 متر برسد. مغز گردو داراي پروتئين،قند ،آب و ويتامين، ...

READ_MORE

خواص كشمش

کشمش سرشار از آهن، پتاسيم، کلسيم و ويتامين‌هاي گروه B است از طرفي کشمش داراي خواص آنتي اکسيداني است ...

READ_MORE

خواص چلغوزه

جلغوزه يكي ازميوه هاي خشك افغانستان است كه جنگلهاي طبيعي خوست و پكتيكا بدست آمده است در کوه ها می ...

READ_MORE

خواص مويز

مويز سرشار از ويتامين هاي E ، A ، B و املاحي مانند کلسيم، فسفر و پتاسيم است. مويز داراي اسيدهاي چرب ...

READ_MORE

خواص بادام هندي

کاشو يا بادام هندي به دليل طعم منحصر به فردش يکي از آجيل‌هاي محبوب مردم کشور ما و ديگر کشورها است. ...

READ_MORE

خواص پسته

پسته درخت دوپايه اي است که ارتفاع آن به حدود پنج متر مي رسد و بحالت خودرو در ايران و افغانستان مي ...

READ_MORE

خواص شاهدانه

شاهدانه ضد جانور و انگل معده ،شاهدانه از گياهان يك ساله و ليفي است و دو پايه اي است. داراي ريشه ...

READ_MORE

خواص بادام درختي

بادام حاوي گليکوزيد سيانوژنيک به نام آميگدالين (Amygladin) است. اين گليکوزيد در بادام شيرين به ...

READ_MORE
Template Settings
Select color sample for all parameters
Orange Dark_Green Crimson Green_Yellow Indigo Maroon Medium_Violet_Red tomato
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Background Color
Scroll to top